Zánět hrtanu (laryngitida)

 

1. Co je zánět hrtanu?
2. Proč je toto onemocnění tak závažné?
3. Co dělat?
4. Preventivní opatření

 

1. Co je zánět hrtanu?

Laryngitida je velmi závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka nemocniční ošetřování. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění, proto je také nejčastější příčinou nemocničního ošetřování u kojenců a batolat.
Jde o zánětlivé onemocnění části dýchací trubice, která tvoří vstup do průdušnice. Její součástí jsou hlasové vazy a hrtanová příklopka (epiglotis), která brání zatékání slin a potravy do průdušnice a do plic. Pokud se přece jen - byť nepatrná částečka dostane pod příklopku, dojde reflexně k prudkému záchvatu kašle, který má pomoci cizí tělísko odstranit.
Zánět hrtanu je většinou komplikací virových infekcí, ale může také vzniknou přetěžováním hlasových vazů křikem, dlouhodobým mluvením apod.

2. Proč je toto onemocnění tak závažné?

V důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká cca 1 cm. Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel a často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání. Každé nadechnutí je provázeno drsným zvukem, dítě dýchá s obrovskou námahou, stupňující se neklid situaci ještě zhoršuje, dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější. Většinou k této komplikaci dochází v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, nikdy na to nezapomenou.
Je třeba ještě říci, že průběh virového infektu, který výše uvedenému předchází, nemusí být nějak dramatický, může probíhat jako běžné nachlazení, ani teplota nemusí být vysoká, ale varovným příznakem již je, když se změní během dne charakter kašle. Ten je najednou štěkavý, kokrhavý, nemusí být nijak častý, ale často bývá bolestivý. Malé dítě to neumí říct, často se rozpláče.

3. Co dělat?

Je zapotřebí navštívit dětského lékaře, hlavně když jste se s touto situací předtím nesetkali, i když stav dítěte není nijak dramatický. Dostane se vám poučení, co můžete zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit a současně vás lékař vybaví léky, kterými lze účinně zasáhnout. Jsou typy dětí, u nichž se takováto komplikace objevuje často, zejména u malých dětí. Onemocnění akutním zánětem hrtanu však může postihnout i děti školního věku, ale u nich nebývá situace tak dramatická (anatomické poměry jsou již zcela jiné).

Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy?
• dítě vezmete z postýlky, jen přes něj přehodíte přikrývku a ihned s ním musíte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic
• nutné je současně uklidňovat dítě
• druhý rodič připraví studený zábal na krk
• nemáte-li s touto situací zkušenosti a nejste vybaveni léky, musíte ihned volat lékaře (RZP - rychlá záchranná pomoc - 155)
Použít vlastní auto není vhodné ze dvou důvodů:
• nemusíte odhadnout stav dítěte a během jízdy, zejména je-li nemocnice vzdálená, se může stav dítěte natolik zhoršit, že jej nezvládnete
• budete velmi rozčilení a nervózní, zběsilou jízdou můžete ještě způsobit dopravní nehodu

4. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k takové komplikaci nedošlo?

dítě pečlivě sledovat a všímat si charakteru kašle
• zvlhčovat prostředí, v němž se dítě pohybuje (zvlhčovače, Vincentka), po dvou hodinách vyměňte zábal na krku (Prietznitz - studený a přes to suchý), na noc vždy nový, často a krátce větrejte, v noci ponechte otevřené okno
• upravte polohu dítěte - mělo by být v polosedě, protože se mu tak lépe dýchá
• snažte se udržet dítě v klidu, i když nevypadá příliš nemocně
• nemáte-li s touto situací zkušenosti, ihned konzultujte lékaře, pokud se charakter kašle změní
• máte-li již zkušenosti s takovým stavem, zkontrolujte si lékárničku a konzultujte svého dětského lékařeCopyright © 2013 

(Webmann)