Vitamíny u kojenců

  

Podávání vitamínu K (Kanavit)

Podávání vitamínu K slouží jako prevence neočekávaného krvácení z jeho nedostatku, které se může vyskytnout i u zcela zdravě se jevících novorozenců a kojenců. Krvácení se vzácně může objevit již 1. den po porodu, nejčastěji se však 2. den až 2 týdny po porodu, kdy může dítě krvácet do zažívacího traktu, méně často z pupečníku nebo po krevních odběrech. U pozdní formy mezi 2. až 12. týdnem věku dítěte převládá nitrolebeční krvácení.

Doporučení pro donošené novorozence Kanavit lze aplikovat dvěma způsoby:

1. způsob: dítě dostane 1mg vitamínu K / Kanavit/ intramuskulárně ( do svalu) přímo v porodnici mezi 2-6 hodinou po porodu, v tomto případě již dávku není nutno opakovat.

2. způsob:  podává se 1 kapka Kanavitu per orálně (do úst) po porodu. U plně kojených dětí podáváme Kanavit v naší ambulanci při každé kontrole do 3 měsíců věku dítěte.Tento způsob aplikace se nehodí pro novorozence se zvýšeným rizikem krvácivé nemoci (nedonošení, novorozenci matek s antiepileptickou a antikoagulační terapií, při jaterním onemocnění, pooperačních stavy - např. po operaci tenkého střeva, u závažnější prolongované žloutenky, při podezření na malabsorbci (špatné vstřebávání ze zažívacího traktu), nebo při závažné poruše růstu.

 

Podávání vitamínu D (Vigantol)

Vitamín D se podává jako prevence křivice u dětí a zdravých novorozenců. U zdravých novorozenců se podává 1 kapka denně (667 IU vitamínu D3), u předčasně narozených dětí 2 kapky denně ( 1 334 IU vitamínu D3). Děti mohou užívat Vigantol olej od druhého týdne do konce prvního roku života. Ve druhém roce je další preventivní léčba Vigantolem doporučována obzvláště během zimních měsíců. Kojencům a malým dětem se kapky podávají na lžíci mléka nebo kaše. Nedoporučuje se přidávat kapky do dětské lahve nebo do většího množství kaše, protože tak není zaručeno podání plné dávky. Starší děti a dospělí užívají Vigantol olej v polévkové lžíci s tekutinou. Při kapání je nutno držet lahvičku ve svislé poloze.

 

 Copyright © 2013 

(Webmann)