Jste zde
Menopauza a klimakterium
Po čtyřicítce nastává u ženy postupné vyhasínání funkce vaječníků, kdy se celý organismus ženy mění. Přichází jak subjektivní, tak i objektivní potíže a okolo 53 let věku ženy nastává menopauza - poslední menstruace a období, které následuje se nazývá klimakterium.
Za příčinu všech příznaků potíží může postupně se snižující hladina ženského pohlavního hormonu - estrogenu. Z objektivních potíží se dostavuje zejména nepravidelné děložní krvácení, osteoporosa - řídnutí kostí a zvýšení počtu srdečních onemocnění. Ze subjektivních potíží ženu obtěžují zejména návaly horka, pocení, nespavost, a bolesti hlavy.
Snad ze všeho nejdůležitější je pro ženu v klimakteriu dodržování zásad zdravého životního stylu. Dostatek pohybu, kvalitní strava, odstranění nadváhy a omezení kouření. K vlastní léčbě se v klimakteriu v současnosti nabízí substituční léčba fytoestrogeny, nebo přímo hormonálními přípravky.
Fytoestrogeny jsou preparáty vyrobené z rostlinných zdrojů - nejčastěji ze sóji a červeného jetele doplněné o vitaminy. V těchto rostlinách se vyskytují sloučeniny, které se v organismu chovají podobně jako ženský pohlavní hormon - estrogen. Tato léčba nemá v podstatě kontraindikace a lze ji použít i v případech, kdy hormonální léčbu nemůžeme předepsat
Hormonální substituční terapie ( HRT ) - to jsou již hormonální přípravky, které Vám vybere Váš gynekolog při zjevných potížích a po důkladném vyšetření.